خبرگزاری جمهوری اسلامی : نمایش آیینی ‘ردپای خورشید’ در مشهد در حال اجرا است

نمایش رد پای خورشید
خبرگزاری شبستان : مشهد قطب بی بدیل تئاتر کشور است
آبان ۹, ۱۳۹۷
رد پای خورشید
خبرگزاری خبربان : نمایش آیینی رد پای خورشید در مشهد
آبان ۱۲, ۱۳۹۷
رد پای خورشید

مشهد- ایرنا- مدیرعامل شرکت سپاد خراسان گفت: همزمان با دهه پایانی ماه صفر ۶۰ هنرمند مشهدی وقایع تاریخی بخشی از زندگی امام حسین(ع) و امام رضا(ع) را در قالب نمایش آیینی با عنوان ‘ردپای خورشید’ روایت می کنند.

 

سعید حسین پور روز دوشنبه در جمع خبرنگاران این اجرا را بزرگترین نمایش آیینی در کشور به لحاظ تعداد بازیگر و محتوا توصیف و بیان کرد: اجرای نمایش آیینی ردپای خورشید از ۳۰ مهر در خیمه گاه هنر آیینی منطقه تجاری گردشگری سپاده آغاز شده و تا روز ۱۷ آبان ماه جاری ادامه دارد.

وی ادامه داد: این نمایش کاملا مرتبط با دهه پایانی ماه صفر، شهادت حضرت رضا(ع) و اتصال آن به بخشهایی از شهادت مظلومانه امام حسین(ع) در روز عاشورا و بازآفرینی نمادین صحرای کربلا است.

مدیرعامل شرکت سپاد خراسان گفت: شهرداری مشهد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در برگزاری این نمایش آیینی همکاری دارند.
طراح و مدیر هنری نمایش آیینی ردپای خورشید نیز در این نشست گفت: این نمایش بر اساس ایده ای مبتنی بر خلق فضاهای جمعی برای مردم شکل گرفت و تاکنون چنین نمایشی با این حجم محتوا طی چند سال اخیر اجرا نشده است.

نوید فلاحت افزود: مدت زمان اجرای این نمایش ۵۹ دقیقه است و طی چند روزی که از نمایش آن می گذرد بیشترین استقبال از سوی مردم را داشته است. طراحی صحنه، دکور، آهنگ و لباس نمایش ردپای خورشید به صورت ویژه و مخصوص همین نمایش صورت گرفته است.

کارگردان نمایش آیینی ‘ردپای خورشید’ نیز در این نشست گفت: نویسنده این نمایش ‘مهدی سیم ریز’ و راوی داستان آن ‘اباصلت هروی’ از یاران امام رضا(ع) می باشد. این نمایش در بخشهایی به حدیث سلسله الذهب، مباحثه امام رضا(ع) با بزرگان ادیان مختلف، دسیسه های مامون عباسی و نحوه شهادت امام هشتم(ع) می پردازد.
محمد جهانپا افزود: در بخشی از این نمایش داستان ‘نماز باران’ امام رضا(ع) نیز روایت می شود که در حین روایت آن، نمایش به صحنه کربلا و لحظات جانسوز شهادت امام حسین(ع) انطابق پیدا می کند.

وی اظهار داشت: در مجموع ۱۱۰ نفر دست اندرکار اجرای نمایش ردپای خورشید هستند که ۶۰ نفر آنهان را بازیگران نقشها تشکیل می دهند. این نمایش در گستره چهار هزار مترمربع به اجرا درمی آید و دارای دکورها و نورپردازی متنوعی است.
او گفت: گنجایش فضا برای حضور تماشاگران نمایش ردپای خورشید ۵۵ هزار نفر است که با احتساب فضای بیرونی محوطه، این تعداد به ۱۰۰ هزار نفر نیز می رسد.

 

به نقل از “خبرگزاری جمهوری اسلامی «قطره»”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *